Mittwoch, 4. Juni 2014

Musa Jupolli - Haxhi Muhaxherit


Musa Jupolli

Haxhi Muhaxheri-t

Simfoni koreografi në gjashtë pjesë...

Krijuesi dhe pikëpamjet e tij
Freska e muzikalitetit shqiptar
Kulturë poetike
Koreografinë e vendosa aty afër një libri
Ma nota në kompozim të natyrës
Rimë në definim të jetës
Ngjyrat i zgjodha nga deti Jon
Letrat e Haxhi Muhaxherit në dëshmi
Baletet e Operës dardane
Vallëzimi e skenografia
Ajo nga Çamëria
Një sukses i larë shpesh me lotë
Vlerat e artit për Liri
Vlerat e Lirisë për artin
Kundër ideologjisë
Propagandës kombëtare
Në simbolet e lashtësisë
Të një kombi të lashtë !
Në skenë një poet
Haxhi Muhaxheri
Shpalos vlerat e kulturës
Asnjë “politikan” në skenë
Arti vulosi epokën
Koreografia e historisë shqiptare
Historia bashkëkohore
Me penë në dorë
Energji dhe shpresë
Në shërim të dhimbjeve
Zë që krijon notat e ardhmërisë!
*
Rebel poetik më thonë
Rinia bletë e rrush n' ushqim
Sinonim
Thërrasin shqiponjat në venerim
Për letrat e bukura pa hile
Që ndritësojnë artin tonë !

Paris, 04/06/2014
______________
 
 
DISA NGA KOMENTET:
 
RAGIP DRAGUSHA, poet
E ndjeje per krenari vepren Tuaj Musa Jupolli kushtuar mikut tone te shquar te letrave ne shqip Zotit Haxhi Muhaxheri i cili ka jovetem nje begraund te mirfillte poetik te muzes se Tije por Ai me nje perkushtim atdhetare mbron cdo vlere te letersise shqipe te autoreve te tjere me hapsire publicitare qe promovon here pas here arritjet e saje.. I prirur te mos njohe kufije ne hapsiren shqiptare Ai ka krijuar tashma dhe imazhin e nje njeriu qe vlerson pa dallim te bukuren. Ndaj gjeje rastin te Ju pergzoj te dyve per mjedisin special poetik te sjellur ne sofren tone gjate gjithe kesaje perjudhe.. Urimet dalin nga zemra per njerez te tille qe rralle ndeshim ne kete mjedis per shpirtin e tyre te madh dhe sinqeritetin qe peromojne ne kontakte me ne cdo dite . Urime Zoti Muhaxheri :Jete te gjate e lumturi ne familjen Tuaj. Zoti Ju bekofte. 

GJON RROKU, profesor
Qofsh i nderuar poet Musa Jupolli! Sinteza e krijimtarise poetike te poetit Haxhi Muhaxheri ,eshte paraqitur me zemer te hapur e plot bukuri vlerash.Personalitete qe miratojne e pranojne progresin jane shembulli me i mire qe duhet ndjekur. Ju uroj per suksese ne krijimtarine Tuaj!
 
VIKTORIA XHAKO, poete
Kur poeti i dedikon një poezi poetit, letërsia mban vulën e sinqeritetit dhe merr të gjitha vlerat e saj! Përgëzimet e mia, mik e poet Musa!
 
TONIN NIKOLLI, poet
Jane fjale poetike dhe shpirterore, qe mbillen ne trollin e dashamiresise dhe respektit miqesor, njerzor dhe partiotiko - intelektual, per te rritur nje peme te re, qe te lulezoje dhe te jape fruta te perhershme, ne nderim te jetes, gezimit, lumturise dhe suksesit. Musa Jupolli, portretisti i shquar i miqve te tij dhe figurave te tjera, zgjedh faren, token dhe dhebjell sic di vetem ai! Komplimenti moku om poet dhe shume urime, mikut Haxhi Muhaxheri!
 
VJOLLCA SHURDHA, poete
Kush mè mire se Ju vella Musa Jupolli nje atdhetar me vlera te medha njerezore, me intelekt te theksuar ne fushen e artit ,te kultures e te literatures tè çdo lèmie qe levron mund tè pershkruaj artisikisht portretin e Z.te nderuar HAXHI MUHAXHERI..Pershkruar me origjinalitet dhe mjeshteri pa shume buje por ashtu vellazerisht na paraqet persona dinjitoze e serioze te artit e kultures.Faleminderit vella per njohjen me personalitete te artit e kultures .Respekt per JU dhe Z Haxhi Muhaxheri ne maksimum!

MENTOR THAQI, poet
Ky krijim i bazuar në arsyeshmëri, nuk është thjeshtë një kreaturë vargjesh poetike, jo thjeshtë një kënaqësi rasti në lexim dhe përkushtim, jo thjeshtë një urim dhe përgëzim poetik të një dite padyshim të bukur të vitit-jetë! Ky mishërim poetik, kulturor-artistik, filozofik, historik në rrjetin mbarëpërfshirës të një veprimi të një personaliteti të vyer kombëtar, është mbi të gjitha një ndërtim i bukur dhe i sinqertë e i arsyeshëm i një pjese të bukur të enciklopedisë sonë, kjo mbi të gjitha bazuar në vlera të mirëfillta që posedon Krijuesi-Artist Haxhi Muhaxheri, vlera që përkojnë me ndershmërinë dhe mbrojtjen e së bukurës tradicionale etnike dhe etike që aq bukur i njeh dhe vë në varg krijuesi-artisti ynë kombëtar, imvëlla Musa Jupolli!
 
ISMAIL RUGOVA, veprintar i shquar
Poeti kombëtar Musa Jupolli edhe me këtë poezi kushtuar ditëlindjes së autoritetit të letrave shqipe Haxhi Muhaxheri, dëshmon në mënyrë më të shkëlqyeshme se pena e tij shkruan perla për të mirën e atdheut....Me një dashuri të pastër me një dëshirë që autoritetet e kulturës shqiptare të ngriten lartë e më lartë, poeti ja kushton këtë poezi brilante ku rima shkëlqen në cdo varg...Urime të sinqerta për heroin e poezisë vëlla Musa, nërsa juve respekti dhe përgëzimi!
 
MERGIM OSMANI, poet
Lirisht mund te them mendoi une sinqerisht dhe me plot zemer Babai Letersise Shqiptare ne Diaspore eshte i Madhi Musa Jupolli .... te pergezoi per keto vargje te qendisura mrekullisht ...Poashtu i uroi ditelindjen nga zemra te Mikut te nderuar dhe te respektuar Haxhi Muhaxheri i cili po ben nje pune te shkelqyer dhe te palodhur ne afirmimin e krijuesve Shqiptar.... Zoti te Bekofte ...
 
DAVA NIKOLLI, poete
Letrat e Haxhi Muhaxherit në dëshmi
Baletet e Operës dardane
Vallëzimi e skenografia
Ajo nga Çamëria......Nje dedikim madheshtore dhe i plotemerituar per poetin Haxhi Muhaxheri....Ju pershendes mik i nderuar e poet i talentuar Musa Jupolli ....Me shume respekt per penen tuaj!
 
KUJTIM STOJKU, poet
Me rastin e ditelindjes i keni bere nje dhurate te çmuar,ketij njeriu qe me nje vetmohim te pashembullt bashkoi te gjithe krijuesit.I uroj gjithe te mirat dhe suksese te pafund.
 

SHYHRETE AHMA, poete
Dedikim madheshtore kushtuar njeriut tone te letrave z Muhaxheri....Juve z Musa pergezime penes se juej, dhe urime Diten e Lindjes mikut tone te nderuar Haxhi Muhaxheri!...Respekt!
 
AJETE PAVATA, poete
...Vlerat e artit per Lirine
Vlerat e Lrise per artin
...Urime per te nderuarin dhe poetin e poezise briljante HAXHI MUHAXHERI ! Pergezime penes Tuaj te shkelqyer poet
Musa Jupolli !
 
AGIM JERLIU, poet
Urimet më të përzemërta për Ditëlindjen poet z. Haxhi Muhaxheri, urime dhe gjithë nderimi im për Ju z. Musa Jupolli për kujdesin dhe respektin e vazhdueshëm ndaj miqeve krijues. Respekt!
 
NIKOLL NDOK ULNDREAJ, poet
Komplimenti krijimtarise tuaj poet Jupolli! Respekt per poetiken dedikuar Zotit Haxhi Muhaxheri! Respekt per Zotin Haxhi Muhaxheri!
 
AGRON SHELE, poet
Portretizimi ne vargje i z Muhaxheri nga nje pene e spikatur dhe perhere ne sherbim te kombit sikurse eshte ajo e Musait eshte vlere e dyfishte per personalitetin e tij! Suksese miq! 

HASAN QYQALLA, poet
Miku i kendon mikut... mrekullueshme dhe respektative...!
 
VJOLLCA TIKU PASKU, poete
Skena e nje poeti eshte e gjithaneshme. Nepermjet penes se tij te arte poeti Haxhi Muhaxheri, jep shprese dhe melhem per plaget e popullit..Dhe kjo eshte pasqyruar me se miri me vargjet tuaja i nderuari poeti Musa Jupolli.Poeti i kendon poetit ne diten me te shenuar te tij ..Edhe 100 i nderuar Haxhi Muhaxheri dhe urime per rrezatimin e vargjeve poeti Musa!
 
ANASTAS NIKA, aktor
Nuk ka gje me te bukur e me fisnike e me krijuese e me hyjnore,kur nje krijues shkruan per nje tjeter ,me aq dashuri e respekt -dhe arti behet me i bukur me i ndjeshem me i dashur, dhe vete kombi pulson bukur ne ritmin normal te zemres se vet,dhe bota eshte me e bukur e me njerezore.....te vleresosh nje krijues tjeter do te thote te vleresosh e te nderosh veveten ne shkallen me te larte! Dhe ky jeni ju vella e miku im dashur Musa Jupolli! Urime per keto vargje qe i rrine bukur kohes e dheut tone,dhe sigurisht Krijuesit-Artist Haxhi Muhaxheri!
 
ENGJELLUSHE GABA, Shkodër
lerat meritojnë të njihen dhe ju i nderuar poet Jupolli keni arritur me anë të këtij dedikimi, të zgjoni kureshtjen edhe tek kushdo lexuesi i thjeshtë për ta njohur më shumë shpirtin e këtij krijuesi që "Me penë në dorë
Energji dhe shpresë
Në shërim të dhimbjeve

Zë që krijon notat e ardhmërisë!"
Urimet më të mira për suksese më tej Ju e poetit në fjalë Haxhi Muhaxheri !
 
PILO ZYBA, shkrimtar
Si gjithmonë sinfonitë tuaja poetike me perkushtim,janë aq melodike,aq tingëlluese dhe artistike,saqë leuesi ne vend që ti pije pak nga pak e kthen goten me fund,per ta shijuar dhe per te pare brenda kesaj gote portretin tuaj artistik të radhes....Respekt
 
DIAMANTA ZALTA, poete
Doza te medha respekti midis te respektuarish. Eshte i mrekullueshem ky kembim, eshte fisnik ! Respekt per dy miqte e mi mjeshtra te penes shaqipe Musa dhe Haxhi.
 
04.06.2014