Sonntag, 11. Oktober 2015

Agim Gashi - Kombëtares shqiptare


KOMËBTARES SHQIPTARE
Vargje për fitoren

Ju lojtar të viseve arbrore
Ju o njerz lojtar futbolli, 
Për një fitore të ëmbël kombi
Pasha Ju, malli na mori.

Erdhi koha dhe momenti
Për ju djelmosha shqipëtar, 
Kombit mbarë, edhe atdheut
Fitore sot i keni fal..

E shfrytzuet shansin historik
Na e dhatë fitoren me e shijue, 
Trojet shqiptare, mbarë Arbnia.
Për Ju kangë sonte ka me këndue.

Ju o djel të atdheut!
Kuq e Zi ngjyrat i mbrotë, 
Për here të pare Shqipnia jonë, 
Do të njifet me vlera n`botë.

Ja pra, pa u ul në tokë me u fal
Të betuar shqip n’Zot e Atdhe, 
Luajtet kambët, lozët topin, 
Dhe fitore na falët ne.

Këtë dhuratë që na e falet Ju
Zoti vetë Ju ka dergu,
Me fitore t’paster shqiptare
Popullin e atdheun me e nderu...

Lozet topin, dhatë gola,
Me lojë-fitore gëzuat Arbninë,
Do të jeni hero t’kombit
E nderuat Shqipninë.

Para Ju djemt e Kastriotit,
Me shqiponjen në gjoks e zemër,
Me fitoren që na e falet
Arbnia ka tjeter emër. 

Para kombëtare për Zot eATDHE
Mbarë një popull mbrapa e ke, 
Ju pret Franca dhe kampionati
Armiqët tanë po i plas inati.

Këndo e qeshu oj Nanë Arbëni
Këngë të bukura me këndu,
Unë rapsodi me mërgimtarët
Sëbashku kangen e kem fillu.

Do të festojmë deri n`mëngjes
Kur vine djemt bashkë me fitoren, 
Sonte ngreni vllaznisht gotat,
Askush ma se shiqon oren.

Freitag, 9. Oktober 2015

Faruk Tasholli - BJERI PIPIT PIPZAXHI


BJERI PIPIT PIPZAXHI

Sot ka festë e gjithë Kosova
N'ora 10 hapet Kuvendi,
Thotë Teatri, unë mbarova,
Ma fshiu namin konkurenti!

Bjeri pipit pipzaxhi
Bjeri fort ty të lumtë goja,
Pipzaxhi or djalë i ri
Sot po g'zon Kosova.

Si bylbylat ndër lugina
Cërr e fërr e pi-pi-pi!
Ushtojnë pipat parlamentit
Ooo sa bukuri!!!

Bjeri pipit pipzaxhi
T'fryhen faqet kokrra fiku,
Gjeneralë e gra të reja
Krejt janë lidh për pipi.

Po çuditen djem e çika
Sa e bukur dul kjo lojë
A ndryshohet politika
Me pipa në gojë?!

Bjeri pipit pipzaxhi
Bjeri ty të lumtë goja,
Trimat tanë krejt politikën
Dojnë me kthy në oda!

Si bylbylat ndër lugina
Cërr e fërr e pi-pi-pi!
Ushtojnë pipat parlamentit
Ooo sa bukuri!!!